İtalya’da İşletme ve İktisat İngilizce okumak

2018-2019 İtalya’da İşletme ve İktisat İngilizce

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir.

Sınav ile öğrenci kabul eden İşletme ve İktisat fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava girer. Sınav İngilizce'dir.

12 senelik eğitimi tamamladıktan sonra öğrenciler İtalya'da eğitimlerine, lisans ya da sanat-müzik-dans alanlarında yüksek öğrenim şeklinde devam edebilirler. İtalyan üniversitelerinde eğitim 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea triennale) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler.

Bazı bölümler için (Tıp, Mimarlık, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vs.) eğitim süresi 5 ya da 6 yıldan oluşmaktadır; direkt olarak yüksek lisans eğitimin alarak tamamlamış olacaklardır (Laurea Magistrale a Ciclo Unico).

Bir akademik yıl genel olarak iki sömestrden oluşmaktadır. İlki Ekim ayında başlar ve Şubat ayında biter; ikini sömestr ise Mart’ta başlayıp Temmuz’da biter. İtalyan üniversitelerinde her bir branş eğitimi sonunda belirlenen tarihlerde öğrenci yazılı ya da sözlü olarak bir sınava girer. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitiminde öğrencinin tez hazırlaması ya da final sınav yapması istenir. İtalyan Devlet Üniversitelerin yıllık ücreti en fazla 3000 Euro civarındadır; İtalyan Özel Üniversitelerinki ise 6000 Euro ve 15000 Euro arasındadır. 

İtalyan Devlet Üniversitelerinde İngilizce İşletme ve İktisat okumak için rankinglere göre en iyi üniversiteler Universita di Padova, Universita di Bologna ve Universita Ca Foscari'dır. İşe yerleştirme oranına göre en iyi İtalyan Devlet Üniversiteleri Universita di Padova, Universita di Bologna ve Universita di Trento'dur. Bütün İngilizce İşletme ve İktisat bölümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 2163022455'ten ya da info@firenze.com.tr'den bize ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki üniversitelerde İngilizce İşletme ve İktisat okumak mümkündür:

 Universita di Bologna'da İşletme ve İktisat Economics and Business Bologna
 Universita di Bologna'da İşletme ve İktisat Economics and Finance Bologna
 Universita di Bologna'da İşletme ve İktisat International Tourism and Leisure Industries - Economics of Tourism Bologna
 Universita di Bologna'da İşletme ve İktisat Management Bologna
 Universita di Bologna'da İşletme ve İktisat Stast and Maths Bologna
 Universita di Pisa'da İşletme ve İktisat Management for Business and Economics Pisa
 Universita di Siena'da İşletme ve İktisat Economics and Banking Siena
 Universita di Siena'da İşletme ve İktisat Economics and Management Siena
 Universita di Roma Tor Vergata'da İşletme ve İktisat Business Administration & Economics Tor Vergata
 Universita di Torino'da İşletme ve İktisat Business and Management Torino
 Universita di Torino'da İşletme ve İktisat Business Administration & Economics Torino
 Universita di Trieste'de İşletme ve İktisat Business and Management Trieste
Universita di Trieste'de İşletme ve İktisat Economics Trieste
 Universita Ca Foscari Venezia'da İşletme ve İktisat Digital Management Ca' Foscari
Universita Ca Foscari Venezia'da İşletme ve İktisat  Economics and Management  Ca' Foscari
 Universita Ca Foscari Venezia'da İşletme ve İktisat Business Administration & Economics Ca' Foscari
Universita Ca Foscari Venezia'da İşletme ve İktisat Economics and Business Ca' Foscari

2017-18 akademik yılında İtalya'nın ekonomi-istatistik alanında  en iyi üç yıllık devlet üniversiteleri sıralamasında yer alan üniversiteler arasında seçiminizi yaparken Censis araştırması sonuçlarına başvurabilirsiniz. Araştırma üniversiteleri kariyer gelişimi ve uluslararası ilişkiler olmak üzere iki temel parametreyi baz alarak sınıflandırmaktadır. Bu kriterler doğrultusunda son akademik yılda sıralamaya giren üniversiteler alttaki listede yer almıştır.

9. Torino Devlet Üniversitesi ve Trieste Devlet Üniversitesi

İtalya'da İşletme ve İktisat fakülteleri top ten listesini bu yılda geçen yıl olduğu gibi Torino üniversitesi kapatıyor,yalnız 12 ay öncesine nazaran ufak bir gelişme göstererek dokuzuncu sırayı geçmiş yıllara göre biraz gerileyen diğer bir üniversite, Trieste üniversitesiyle paylaşıyor. İki üniversitenin randımanı 95 puanla değerlendiriliyor. Torino üniversitesi kariyer gelişiminde 105 puan alırken,uluslararası ilişkilerde 85 puanda kalıyor. Trieste için tersi durum söz konusu uluslararası ilişkilerde 97 puan alırken kariyer gelişiminde 93 puanlık bir başarı gösteriyor.

8. Modena - Reggio Emilia Devlet Üniversitesi

Bu üniversite ise Censis tarafından ekonomi alanında sekizinci en iyi üniversite  olarak gösteriliyor.2016/17 akademik yılına göre tek fark total puanındaki düşüş,son değerlendirmedeki ortalama geçen döneme oranla 1,5 puan düşerek 96 oluyor.Değişmeyense alan dağılımı;yine kariyer gelişim 99 puanla daha iyi gözükürken uluslararası ilişki notu 93 olarak belirleniyor.

7. Bergamo Devlet Üniversitesi

Bergamo sıralamaya ilk defa olmak üzere 7.sıradan giriyor.Gayet homojen bir randıman göstererek kariyer gelişiminde 98,uluslararası ilişkilerde 96 puan alıyor.

6. Pavia Devlet Üniversitesi ve Milano Devlet Üniversitesi

Pavia üniversitesi hafif bir sıçramayla bir sıra atlayarak yedincilikten altıncılığa yükseliyor.105 puanlık kariyer gelişimi ve 101 puanlık uluslararası ilişkiler değerlendirmeleriyle 103 puan ortalamaya ulaşıyor. Milano üniversitesi ise geçen dönem sıralamaya ikinci sıradan girerek gösterdiği patlamayı yakalayamıyor ve o da 103 puanlık ortalamasıyla Pavia ile aynı sırayı paylaşıyor.Gösterdiği randıman ise uluslararası ilişkilerde 104 puan alırken,kariyer gelişiminde 102 puan alıyor.

4. Trento Devlet Üniversitesi

Censis değerlendirmeleri geçmişine bakarsak listenin sabit isimlerinden birini görüyoruz.İki yıl önce dördüncü sıra,geçtiğimiz yıl altıncı ve bu yılda 103,5 ortalamayla yine dördüncü sırayı alıyor.103.5 puanlık ortalamanın ise 106 puanı kariyer gelişimi,101 puanı da uluslararası ilişkilerden geliyor.

2. Ca' Foscari Devlet Üniversitesi  ve Bologna Devlet Üniversitesi

Veneto bölgesi üniversitesi 2016 yılında kazanılan madalyayı tasdikliyor,sadece bu sefer metali daha değerli,çünkü 104 puanla  3.lükten ikinciliğe yükseliyor.Önceki durumdan değişiklik olarak değerlendirme kriterleri arasında homojen bir dağılımdan ziyade uluslararası ilişkiler alanında kariyer gelişimine göre net bir üstünlük dikkat çekiyor:birincisi 108 puan alırken ikincisi 100 puanda kalıyor. Bologna üniversitesi de 12 ay öncesine nazaran kısmen kendine gelerek dördüncü sıradan ikinci sıraya yükseliyor.103 puanlık ortalamasını oluşturan puanların 110'u alt edilemez kariyer gelişiminden,98'i ise uluslararası ilişkilerden geliyor.

1. Padova Devlet Üniversitesi

Tepede değişiklik yok ve sıralamanın başında yine Padova üniversitesi var.Hatta 107,5 puanlık ortalamasıyla 2016 yılına oranla randımanını daha da geliştiriyor.Mümkün olan en yüksek puan olan 110 puanı aldığı uluslararası ilişkiler ve hiçte küçümsenemeyecek 105 puan aldığı kariyer gelişimi ona bu üstünlüğü sağlıyor.

Comments are closed.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.