İtalya’da Sosyal Bilimleri İngilizce okumak

2018-2019 İtalya’da Sosyal Bilimleri İngilizce

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir.

Sınav ile öğrenci kabul eden Sosyal Bilimleri fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava girer. Sınav İngilizce'dir.

12 senelik eğitimi tamamladıktan sonra öğrenciler İtalya'da eğitimlerine, lisans ya da sanat-müzik-dans alanlarında yüksek öğrenim şeklinde devam edebilirler. İtalyan üniversitelerinde eğitim 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea triennale) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler.

Bazı bölümler için (Tıp, Mimarlık, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vs.) eğitim süresi 5 ya da 6 yıldan oluşmaktadır; direkt olarak yüksek lisans eğitimin alarak tamamlamış olacaklardır (Laurea Magistrale a Ciclo Unico).

Bir akademik yıl genel olarak iki sömestrden oluşmaktadır. İlki Ekim ayında başlar ve Şubat ayında biter; ikini sömestr ise Mart’ta başlayıp Temmuz’da biter. İtalyan üniversitelerinde her bir branş eğitimi sonunda belirlenen tarihlerde öğrenci yazılı ya da sözlü olarak bir sınava girer. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitiminde öğrencinin tez hazırlaması ya da final sınav yapması istenir. İtalyan Devlet Üniversitelerin yıllık ücreti en fazla 3000 Euro civarındadır; İtalyan Özel Üniversitelerinki ise 6000 Euro ve 15000 Euro arasındadır. 

İtalyan Devlet Üniversitelerinde İngilizce Sosyal Bilimleri okumak için rankinglere göre en iyi üniversiteler Universita di Venezia Ca Foscari ve Universita di Pisa'dır. İşe yerleştirme oranına göre en iyi İtalyan Devlet Üniversiteleri Universita di Venezia Ca Foscari ve Universita di Pisa'dır. Bütün İngilizce Humanistic Studies bölümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 2163022455'ten ya da info@firenze.com.tr'den bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Aşağıdaki üniversitelerde İngilizce Sosyal Bilimleri okumak mümkündür:

Bölüm Program Okul
Universita Ca Foscari Venezia'da Sosyal Bilimleri Philosophy, International and Economics Studies Ca' Foscari
 Universita di Pisa'da Sosyal Bilimleri Humanities Programme Pisa

 

İtalya'da Sosyal Bilimleri bölümleri için başvuru yapmak istiyorsanız tıklayınız.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.