İtalya’da Tarih İtalyanca okumak

2018-2019 İtalya’da  Tarih İtalyanca eğitimi

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir.

Sınav ile öğrenci kabul eden Tarih fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava girer. Sınav İtalyanca’dır ve kazanan öğrencilerden kayıt aşamasında en az B2 Seviyesinde Resmi İtalyanca Dil Sertikası istenir.

12 senelik eğitimi tamamladıktan sonra öğrenciler İtalya'da eğitimlerine, lisans ya da sanat-müzik-dans alanlarında yüksek öğrenim şeklinde devam edebilirler. İtalyan üniversitelerinde eğitim 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea triennale) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler.

Bazı bölümler için (Tıp, Mimarlık, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vs.) eğitim süresi 5 ya da 6 yıldan oluşmaktadır; direkt olarak yüksek lisans eğitimin alarak tamamlamış olacaklardır (Laurea Magistrale a Ciclo Unico).

Bir akademik yıl genel olarak iki sömestrden oluşmaktadır. İlki Ekim ayında başlar ve Şubat ayında biter; ikini sömestr ise Mart’ta başlayıp Temmuz’da biter. İtalyan üniversitelerinde her bir branş eğitimi sonunda belirlenen tarihlerde öğrenci yazılı ya da sözlü olarak bir sınava girer. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitiminde öğrencinin tez hazırlaması ya da final sınav yapması istenir. İtalyan Devlet Üniversitelerin yıllık ücreti en fazla 3000 Euro civarındadır; İtalyan Özel Üniversitelerinki ise 6000 Euro ve 15000 Euro arasındadır. 

İtalyan Devlet Üniversitelerinde İtalyanca Tarih okumak için rankinglere göre en iyi üniversiteler Padova, Trieste  ve Pavia'dır. İşe yerleştirme oranına göre en iyi İtalyan Devlet Üniversiteleri Bologna, Padova ve Salento'dur. Bütün İtalyanca Tarih bölümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 2163022455'ten ya da info@firenze.com.tr'den bize ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki üniversitelerde İtalyanca Tarih okumak mümkündür:

Bölüm

Program

Okul

Universita di Bari'da Tarih 

Storia e Scienze sociali

Bari

 Universita di Bologna'da Tarih

Antropologia, religion, civilta' orientale

Bologna

 Universita di Bologna'da Tarih

Storia

Bologna

 Universita della Calabria'da Tarih

Filosofia e storia

Calabria

 Universita di Firenze'de Tarih

Storia

Firenze

 Universita di Genova'da Tarih

Storia

Genova

 Universita di Milano'da Tarih

Storia

Milano

 Universita di Modena Reggio Emilia'da Tarih

Scienze della cultura

Modena e Reggio-Emilia

 Universita di Napoli Federico II

Storia

Federico II

 Universita di Padova'da Tarih

Storia

Padova

 Universita di Pisa'da Tarih

Storia

Pisa

 Universita di Roma La Sapienza'da Tarih

Storia, antropologia, religioni

La Sapienza

 Universita di Roma Tre'de Tarih

Scienze storiche, del territorio e per la cooperazione internazionale

Roma Tre

 Universita di Torino'da Tarih

Storia

Torino

 Universita di Trieste'de Tarih

Discipline storiche e filosofiche

Trieste

 Universita di Venezia Ca Foscari'da Tarih

Storia

Ca Foscari

İtalya'da Tarih bölümleri için başvuru yapmak istiyorsanız tıklayınız.

 

Comments are closed.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.