CILS Sınavı

CILS‘in açılımı Certificazione di İtaliano come Lingua Straniera’dır. CILS Sertifikasını almak için CILS Sınavına girerek başarılı olmanız gerekmektedir. CILS Sınavı İtalyanca dili yeterlilik sınavıdır. CILS Sınavına girerek başarılı olunduğu takdirde İtalya ve Avrupa Birliği Ülkelerinde geçerli olan İtalyanca iletişim için yeterlilik sertifikasına sahip olunur. CILS Belgesini öncelikle İtalya’da eğitimine devam etmek isteyen veya eğitim almak isteyen tüm öğrenciler için önemlidir. Öğrencilerin İtalya’daki bir üniversiteye başvurmaları halinde öncelikle CILS Yeterlilik Sertifikalarını sunmaları gerekmektedir. İtalyanca bilginizin beklenen seviyede olduğunu ancak CILS Sertifikasıyla belirtmeniz mümkündür.

CILS Sınavı kapsamında sınava girilmeden önce girmek istediğiniz seviyeyi belirlemeniz gerekmektedir. A1, A2, B1, B2, C1, C2 şeklinde belirlenmiş olan seviyelerden hangisinin sınavına katılmak istediğinizi başvuruda belirtmelisiniz. Firenze Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilerimizi CILS Sınavına hazırlamaktayız. İtalya’da İtalyanca öğrenim görebilmek için en az B2 seviyesinde CILS Sertifikası almış olmanız gerekmektedir. Daha düşük seviye CILS Sertifikalarında İtalyanca eğitim göremezsiniz fakat oturma izni gibi imkanlara sahip olabilirsiniz.

CILS Sınavı sonuçları sınava girdikten sonra 2-4 ay içerisinde açıklanmaktadır. CILS Sınavı Ascolto (Dinleme), Comprensione della lettura (Okuduğunu anlama), Produzione scritta (Yazılı Anlatım), Produzione orale (Sözlü Anlatım), Strutture della comunicazione in italiano (Gramer) bölümlerinden oluşmaktadır. İstanbul’da CILS Sınavına başvurabileceğiniz en yetkili adres Firenze Yurtdışı Eğitim merkezidir. Sınav ücretleri, sınava girilecek seviyelere göre değişkenlik göstermektedir.

CILS Sınavı Merkezi olan Firenze’de CILS sınavına hazırlanabilirsiniz. Deneyimli İtalyan eğitmenler öğrencilerin CILS sınavında başarılı olmaları için eğitim verir. CILS Sınavına iyi bir şekilde hazırlandıktan sonra Firenze’de CILS sınavı benzeri deneme testleri ile sınava hazır olup olmadığınızı test edebilirsiniz.

Bu formu doldurarak CILS sınavı için başvuru yapabilirsiniz. CILS sistemine bilgilerinizi aktardıktan sonra size ödeme bilgileri gönderilecektir. Ödeme yapıldıktan sonra CILS kaydınız kesinlik kazanacaktır.

 

Level Sınav İçerikleri
SüreTanım
A1

Metin anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma, dinleme

130 dakika

Temel kullanıcı

A2Metin anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma, dinleme

150 dakika

Temel kullanıcı

B1Metin anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma, dinleme

220 dakika

Bağımsız kullanıcı

B2Metin anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma, dinleme

220 dakika

Bağımsız kullanıcı

C1Metin anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma, dinleme

285 dakika

Yetkin kullanıcı

C2Metin anlama, iletişimsel yapı, kompozisyon, konuşma, dinleme

300 dakika

Yetkin kullanıcı


CILS Sınavı hazırlık eğitimleri Firenze’de anadil eğitmenler tarafından gerçekleştirilmektedir. Öğrencileri Certificazione di İtaliano come Lingua Straniera sınavına hazırlayan İtalyan eğitmenler, İtalya’da okumak isteyen her öğrencinin CILS’i almasını sağlamaktadır.

CILS Sınavı sonucunda alacağınız belge ile İtalyanca seviyenizin resmi olarak kabul edilir olmasını sağlarsınız. Eğitim veya iş başvurularında sertifikanız resmi geçerliliğe sahip olacaktır. Çok sayıda firma CILS sınavını tanımakta ve kişilerin İtalyanca bilgisini bu sertifikaya göre değerlendirmektedir.

CILS Sınavı Avrupa Birliği ülkelerinden olmayan öğrenciler için yapılan İtalyanca yeterlilik sınavıdır. Firenze’de öğrenciler İtalyan eğitmenler tarafından CILS sınavına hazırlanmaktadır. CILS belgesini aldıktan sonra yasal olarak İtalyanca yeterliliğinizi belgelemiş olursunuz. Çoğu İtalyan şirkette çalışabilme, kabul edilebilme imkanına sahip olmuş olursunuz. 

İtalyanca Yeterlilik Sınavı

İtalya’da Okumak İçin Sertifika

İtalya’da Oturma İzni Almak

İtalyanca Seviyesi

CILS Sınavı katılım şartları arasında daha önceden geçmeniz gereken bir sınav, istenilen bir sonuç belgesi bulunmamaktadır. Hedeflenen seviyede CILS sınavı katılımınızı gerçekleştirmek için öncesinde daha düşük seviye CILS sınavını geçmeniz gerekmemektedir. Direkt olarak istediğiniz seviye CILS sınavına katılım sağlayabilirsiniz.

CILS sınavı için hazırlanmak isteyen öğrenciler dilerlerse dersleri Firenze Yurtdışı Eğitim dersliklerinde dilerlerse de online olarak Skype üzerinden hazırlanabilirler. İtalyan CILS eğitmenlerimiz öğrencileri tamamen CILS sınavına hazırlayarak başarıyı sağlamaktadırlar. Öğretmenlerin deneyimli oluşu ve Firenze’nin CILS merkezi oluşu öğrencilerin son derece iyi bir şekilde hazırlanmasını sağlar.

CILS sınavı İtalya’da eğitim almak veya oturma izni almak isteyen öğrenciler için son derece önemli bir sınavdır. Lakin kendilerini denemek ve İtalyanca seviyelerini Avrupa Birliği ülkelerine kanıtlar nitelikte resmi bir belge olan CILS’i elde etmek isteyen kişiler de CILS sınavına katılabilir.

CILS sınavı eğitimleri Firenze Dil Okulu’nda gerçekleştirilmektedir. Katılımcılar tamamen CILS sınavına yönelik olarak eğitim almakta ve aynı zamanda CILS merkezi olan Firenze Eğitim’de öğrenciler CILS sınavını kolaylıkla kazanabilmektedir. İtalyan eğitmenlerin engin bilgisi ve tecrübesi ile öğrenciler CILS sınavını son derece iyi bir şekilde tamamlamaktadır.

CILS sınavı eğitimi boyunca İtalyan eğitmenler öğrencileri tamamen CILS sınavına yönelik çalıştırmaktadır. Öğrencilerin CILS sınavında hedeflerini gerçekleştirebilmesi İtalyan eğitmenlerimizin sayesinde kesinleşmektedir. Öğrenciler İtalyan eğitmenleriyle birebir olarak CILS sınavına hazırlanır ve başarı sağlanır.

Comments are closed.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.