İtalya’da Coğrafya İtalyanca

İtalya’da Coğrafya Lisans Programları
İtalya’da Coğrafya Yüksek Lisans Programları
İtalya’da Coğrafya Lisans Programları

Aşağıdaki üniversitelerde İtalyanca Coğrafya okumak mümkündür:
Bölüm Program       Okul
Roma La Sapienza’da Coğrafya Scienze geografiche per l’ambiente e la salute       La Sapienza
Milano’da Coğrafya Scienze umane dell’ambiente, del territorio e del paesaggio       Milano

İtalya’da Coğrafya bölümleri için başvuru yapmak istiyorsanız tıklayınız.

İtalya’da Coğrafya Yüksek Lisans Programları

İtalya’da İtalyanca Coğrafya için Ön Bilgi Paketi

İtalya’da İtalyanca Coğrafya için Online Başvuru Paketi

İtalya’da İtalyanca Coğrafya için Başvuru Destek Paketi

2018-2019 İtalya’da İtalyanca Coğrafya

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir.

Sınav ile öğrenci kabul eden Coğrafya fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava girer. Sınav İtalyanca’dır ve kazanan öğrencilerden kayıt aşamasında en az B2 Seviyesinde Resmi İtalyanca Dil Sertikası istenir.

12 senelik eğitimi tamamladıktan sonra öğrenciler İtalya’da eğitimlerine, lisans ya da sanat-müzik-dans alanlarında yüksek öğrenim şeklinde devam edebilirler. İtalyan üniversitelerinde eğitim 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea triennale) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler.

Bazı bölümler için (Tıp, Mimarlık, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vs.) eğitim süresi 5 ya da 6 yıldan oluşmaktadır; direkt olarak yüksek lisans eğitimin alarak tamamlamış olacaklardır (Laurea Magistrale a Ciclo Unico).

Bir akademik yıl genel olarak iki sömestrden oluşmaktadır. İlki Ekim ayında başlar ve Şubat ayında biter; ikini sömestr ise Mart’ta başlayıp Temmuz’da biter. İtalyan üniversitelerinde her bir branş eğitimi sonunda belirlenen tarihlerde öğrenci yazılı ya da sözlü olarak bir sınava girer. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitiminde öğrencinin tez hazırlaması ya da final sınav yapması istenir. İtalyan Devlet Üniversitelerin yıllık ücreti en fazla 3000 Euro civarındadır; İtalyan Özel Üniversitelerinki ise 6000 Euro ve 15000 Euro arasındadır.

İtalyan Devlet Üniversitelerinde İtalyanca Coğrafya okumak için rankinglere göre en iyi üniversiteler Roma La Sapienza ve Milano’dur. İşe yerleştirme oranına göre de en iyi İtalyan Devlet Üniversiteleri Roma La Sapienza ve Milano’dur. Bütün İtalyanca Coğrafya bölümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 2163022455’ten ya da info@firenze.com.tr’den bize ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.