İtalya’da Psikoloji ve Klinik Psikoloji eğitimi

Uncategorizedİtalya’da Psikoloji ve Klinik Psikoloji eğitimi için yorumlar kapalı

İtalya’da Psikoloji eğitimi

 

Her yıl daha çok öğrenci İtalya’da Psikoloji ve Klinik Psikoloji okumayı seçerler. İtalya’da Psikoloji okumak isteyenler en çok Padova Üniversitesi için başvuru yaparlar. Padova Üniversitesi Psikoloji lisansı ve Psikoloji yüksek lisansı için İtalyan Üniversitelerden en iyisidir. Padova üniversitesinde Psikoloji İngilizce ve İtalyanca okumak mümkündür. İtalya’da Psikoloji lisansı bitirdikten sonra aşağıdaki Psikoloji masterlerden birine devam edebilir:

  • Genel Psikoloji
  • Eğitim ve Gelişim Psikolojisi
  • İş ve Sosyal Psikolojisi
  • Klinik Psikoloji

İtalya’da Psikolog olmak için Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra 12 aylık bir staj yapılması gerekir. İtalya’da Psikoloji stajını tamamlayanlar bir mesleki yeterlilik sınavına girilmesi gerekiyor; sadece İtalya’da Psikoloji yeterlilik sınavında geçenler Psikoloji mesleklerine başlayabilirler.

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir.

Sınav ile öğrenci kabul eden İtalyanca Psikoloji fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava girer. Sınav İtalyanca’dır ve kazanan öğrencilerden kayıt aşamasında en az B2 Seviyesinde Resmi İtalyanca Dil Sertikası istenir.

İtalya’da İngilizce Psikoloji lisans bölümü sadece Padova Üniversitesinde vardır.

Comments are closed.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.