İtalya’da sınavsız bölümler

Uncategorizedİtalya’da sınavsız bölümler için yorumlar kapalı

İtalyan üniversitelerde sınavsız bölümler için başvuru yapmak mümkündür. İtalya’da eğitim bir haktır; ondan bir çok üniversite bölümler puansız ve sınavsız bir şekilde öğrencileri kabul ederler. Hem İtalyan özel üniversitelerde hem de İtalyan devlet üniversitelerde puansız programlar bulunmaktadır. İletişim, psikoloji ve işletme gibi bölümler için barajsız sınavlara girerek ya da skype görüşmesi ile kabul edilmek mümkündür.

İtalyan üniversiteler listesinden bakarak ilgilendiğiniz üniversiteye ve bölüme bakabilirsiniz. (İtalyan üniversiteler listesi için tıklayınız).

İtalya’da puansız İtalyanca bölümleri kazanan öğrencilerden kayıt aşamasında en az B2 Seviyesinde Resmi İtalyanca Dil Sertikası istenir. İtalya’da puansız İngilizce bölümleri kazanan öğrencilerden kayıt aşamasında en az B2 seviyesinde Resmi İngilizce Dil sertifikası istenir (IELTS, TOEFL, Cambridge, Trinity vs.).

İtalyan Üniversitelerinin sınavsız bölümlere başvuru yapmak için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir.

12 senelik eğitimi tamamladıktan sonra öğrenciler İtalya’da eğitimlerine, lisans ya da sanat-müzik-dans alanlarında yüksek öğrenim şeklinde devam edebilirler. İtalyan üniversitelerinde eğitim 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea triennale) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler. İtalyan Üniversitelerinde hem sınavsız Lisans programı hem de sınavsız Yüksek Lisans programı bulunmaktadır.

Bazı bölümler için (Tıp, Mimarlık, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vs.) eğitim süresi 5 ya da 6 yıldan oluşmaktadır; direkt olarak yüksek lisans eğitimin alarak tamamlamış olacaklardır (Laurea Magistrale a Ciclo Unico). Fakat 5 ya da 6 yıldan oluşan İtalyan Üniversiteler programları sınavsız bölümler değildir.

Puansız ve sınavsız bölümlerde İtalya’da eğitim almak isteyenler bize aşağıdaki şekillerde ulaşabilirler:

  • info@firenze.com.tr’ye mail yazarak kayıt olmayı talep edebilirsiniz;
  • +90 216 302 24 55 hattı kullanarak kayıt olmayı talep edebilirsiniz;

Comments are closed.

© 1995 Firenze Yurtdışı Eğitim Danışmanlık All rights reserved.